Ūdens lietošana slodzes laikā

Katram cilvēkam, balstoties uz viņa dzimumu, vecumu, veselību, apkārtējās vides klimatu un ēšanas paradumiem, ir atšķirīgs optimālais ūdens daudzums, kas vienas dienas laikā jāizdzer. Viens no svarīgākajiem nosacījumiem, kas to regulē, ir fiziskā slodze. 

Vairāk par to, cik daudz ūdens jādzer dienas laikā, var izlasīt mūsu saistītajā rakstā Cik ūdens jāizdzer dienā.

Šajā rakstā izlasīsi vairāk par to, kā nepieciešamā ūdens daudzums mainās pie fiziskas slodzes.

 

Kā slodze ietekmē organismu?

Ūdens galvenā funkcija organismā ir nodrošināt dzesēšanas (termoregulācijas) funkciju, kas slodzes laikā ir īpaši svarīga. Slodzes laikā cilvēka organismā veidojas enerģija, kura tiek izmantota visu fizisko un garīgo aktivitāšu nodrošināšanai.

Lai ķermenim būtu spēks izturēt slodzi, lielā daudzumā tiek ražots siltums, kā rezultātā palielinās ķermeņa kopējā temperatūra. Organisms optimāli funkcionē diezgan šaurā temperatūras līmenī. Lai nodrošinātu šo optimālo temperatūru, kas ir aptuveni 37 grādi, cilvēka organismā darbojas termoregulācijas procesi. Ūdens palīdz regulēt ķermeņa temperatūru un līdz ar to – arī pašsajūtu.

 

Svarīgi dehidratāciju novērst laicīgi

Svīšanas rezultātā organismā samazinās ūdens koncentrācijas līmenis un tā deficīta rezultātā veidojas ļoti daudzas problēmas ne tikai sporta aktivitāšu jomā, bet var būt arī problēmas ar veselību un pat rasties draudi dzīvībai. 

Situāciju, kad organismā ir samazināts ūdens daudzums, sauc par dehidratāciju. Lai to novērstu, jādzer ūdens vai dažādu veidu dzērieni. Visvienkāršāk to atcerēties izdarīt ir tad, ja pa rokai ir ērta ūdens pudele, piemēram, kā attēlā redzamās Vingrosev.lv pudeles. Tās vienmēr būs blakus un atgādinās padzerties arī sporta treniņu laikā. 

Atlētiem, piemēram, nepieciešams dzert ievērojami vairāk nekā fiziski neaktīviem indivīdiem. Par to, cik vairāk, nosaka atlēta izmēri, slodzes intensitāte un ilgums, vides temperatūra, dzimums (sievietes svīst mazāk), kā arī iedzimtība vai ģenētika. Svīšanas intensitāte identiska līmeņa slodzēs norāda uz enerģijas producēšanas potenciālajām iespējām.

 

Arī slodzes laikā jāatceras regulāri padzerties

Slodzes laikā, kad notiek intensīvāka svīšana, palielinās ūdens zudumi, kurus pēc iespējas ātrāk nepieciešams atjaunot. To var izdarīt ik pēc 15 līdz 20 minūtēm izdzerot aptuveni 200ml līdz 250ml šķidruma.

Pēc slodzes nepieciešams pēc iespējas ātrāk likvidēt zaudēto ūdens daudzumu, pirmo 15 līdz 20 minūšu laikā pēc slodzes izdzerot ūdeni aptuveni 150% no zaudētā daudzuma. Ūdens zudumu nosaka ar svēršanos pirms un pēc slodzes. Kāpēc 150%? Tāpēc, ka slodzes laikā ir bloķēta nieru darbība un tās neproducē urīnu. Tiklīdz tiek pārtraukta slodze, nieru darbība strauji intensificējas, un tā rezultātā vēl vairāk samazinās ūdens koncentrācijas līmenis organismā.

 

Atgādini sev padzerties

Labs veids, kā nodrošināt regulāru padzeršanos, ir turēt rokas stiepiena attālumā pudeli pildītu ar ūdeni. Iespēja padzerties ūdeni ir svarīga gan intensīva treniņā laikā, gan ikdienas solī, gan arī mājās. Ērta un ikdienas ritmam piemērota ūdens pudele ir ļoti svarīga, lai izdzertu nepieciešamo ūdens daudzumu.

Lai nodarbotos ar sportu un fitnesu drošā veidā, ūdens pudelei vienmēr ir jābūt rokas stiepiena attālumā. Tāpēc arī mēs VingroSev.lv komanda piedāvājam iegādāties daudzreiz lietojamās ūdens pudeles, kuras atradīsi studijas administrācijā. Tās ir vieglas, ietilpīgas un ērti lietojamas.

Šis raksts un arī ūdens pudeles ir izgatavotas kampaņas #LaiksPadzerties iniciatīvas ietvaros, lai veicinātu regulāru ūdens dzeršanu.

 

Par VingroSev.lv

Fitnesa un veselības studija, kas kopš 2012. gada piedāvā dažādus pakalpojumus.
Atnāc pie mums un vingrosim kopā!

Privātuma Politika

Kontakti


Fitnesa studija Vingrosev.lv | Ganību dambis 7A | Tālruņa nr. +371 27766371